O nás

KDU-ČSL je politická strana založená na dobrovolném společenství občanů, kteří se účastní společenského a politického života ve své obci, kraji a státě. Vychází z odkazu evropské kultury a z tradic křesťansko-sociálních stran a hnutí u nás i ve světě. Jsme konzervativní strana založená na křesťanských hodnotách a principech.

Kdo jsme a co nás lidovce charakterizuje?

Členové naší místní organizace jsou lidé aktivní, do obecní politiky nejdeme kvůli moci, ani si to na obecní úřad nejdeme tzv. odsedět. Obecně jsme lidé velmi činní v různých sportovních, kulturních a jiných spolcích, hybatelé a pořadatelé kulturního a společenského života v naší obci. K zajištění spokojeného života všech obyvatel naší obce je nutné také zajistit fungující infrastrukturu a dostupnost služeb všem sociálním vrstvám, se zvýšeným zájmem o ty slabší, rodiny s malými dětmi a seniory. Myslíme však také na budoucnost, zdravé životní prostředí je podmínkou spokojeného života našich potomků.

Zároveň také nejsme jen strana pro katolíky, jak si někteří myslí 🙂 Máme mezi sebou a rádi přijmeme lidi jiných vyznání, nebo ty, co se nehlásí k žádné víře. Podmínkou je jen shoda na základních morálních hodnotách a ochota něco dělat pro druhé. Lidová strana byla vytvořena jako strana pro obyčejné, slušné a poctivé lidi. Věříme, že být slušný není slabost a poctivost není hloupost.

Zaujalo vás to a chcete se k nám přidat? Chcete se zapojit do života obce nebo byste v naší obci něco chtěli změnit?

Přijďte na jakoukoliv naši akci, nebo se obraťte na naše zastupitele či vedení naší MO, kontakty naleznete níže.

Kdo jsou lidovci ve Valašské Bystřici?

V roce 2024 má naše organizace 61 členů a spoustu dalších, kteří sice členy nejsou ale pomáhají nám s organizováním různých akcí, vedením spolků či kandidují a podílí se na práci v obecním zastupitelstvu. Kvůli jejich počtu a také z důvodu ochrany osobních údajů vám je všechny nemůžeme blíže představit, proto níže naleznete jen ty, co byli zvoleni do veřejné funkce.

Členové zastupitelstva obce zvolení za KDU-ČSL na období 2022-2026

René Řihák  (nez. kand.)
Ing. Lukáš Karafiát (nez. kand.)

Mgr. Tomáš Hruškovský (člen KDU-ČSL) – radní
Ing. Jan Varmuža (člen KDU-ČSL)
MUDr. Radek Štefela
(nez. kand.)

Předseda MO:
Ing. Jan Varmuža – varmuzaj(a)gmail.com

Místopředsedové MO:
Mgr. Tomáš Hruškovský tomas.hruskovsky(a)seznam.cz
Petr Majerxmajerp(a)seznam.cz

Členové výboru: Jana Fusková, Marie Fusková, Marie Hruškovská, Jaroslav Majer, Hana Martinátová, Růžena Obšivačová, MUDr. Jaromír Veith, Josef Volek.

Historie aneb jak to bylo s lidovci v naší obci?

Předchůdcem dnešní KDU-ČSL je Československá strana lidová, která byla založena v roce 1919. V tomto roce se ve Valašské (tehdy ještě Velké) Bystřici konaly první obecní volby v novém státě (první republika) a ČSL tehdy získala celkem 4 zastupitelské posty. Přestože strana lidová měla své zástupce v zastupitelstvu obce od roku 1919, kronika MO ČSL Valašská Bystřice uvádí vznik místní organizace až v roce 1922. Prvním předsedou byl zvolen Jan Martinek.

Velký politický úspěch pak přišel v roce 1923, kdy ČSL získala ve volbách do obecních zastupitelstev 19 mandátů z 30 a získala tak místo starosty, kterým se stal Josef Vančura, č. p. 148. V roce 1924 výroční členská schůze zvolila jako předsedu Jana Stavinohu, který stál v čele MO až do jejího rozpuštění v roce 1948. Ve 20. a 30. letech minulého století měla strana 300 – 350 členů. V obecních volbách v roce 1928 Lidová strana opět zvítězila a na pozici starosty se dostal Josef Ondruch, č. p. 54, který obec vedl až do roku 1945.

Během období okupace a války (1939–1945) byly všechny politické strany zakázány, ani místní lidová strana tedy nemohla vyvíjet žádnou činnost. Aktivní se stala znovu v roce 1946, stále za předsednictví Jana Stavinohy, kdy naše MO dosáhla svého maxima 440 členů.

Po válce byl zaveden nový systém veřejné správy, správu obcí vykonávaly tzv. národní výbory, v jejichž čele už nebyli starostové ale předsedové. Politický vývoj po 2. světové válce charakterizovala radost z osvobození a budovatelské nadšení, kterou však brzy vystřídaly rozpory mezi politickými stranami a stále rostoucí vliv komunistické strany. Komunální volby v roce 1946 ve Valašské Bystřici však ještě vyhráli lidovci, předsedou NV se stal Jan Košárek. 

Po komunistickém převratu v únoru 1948 byla prováděna tzv. „očista politického a veřejného života“, která znamenala zásadní personální změny v národních výborech, odkud museli odejít všichni lidé, kteří byli nepohodlní pro nový režim. Také v naší obci musel ustoupit starý NV novému a předsedou se stal Jaroslav Mikšík

Během roku 1948 byla MO ČSL ve Valašské Bystřici rozpuštěna a tento stav trval až do roku 1968.

Začátek roku 1968 přinesl jisté změny ve vedení KSČ, nastalo tzv. Pražské Jaro. Československá strana lidová po dvaceti letech prožívala jistou obrodu – mohla opět přibírat nové členy a obnovit svoji činnost také na úrovni místních a okresních organizací. Za obnovení místní organizace vděčíme učiteli Pavelovi, v jehož bytě se konaly schůze přípravného výboru a byl hybatelem celého procesu. Byl zahájen nábor nových členů a v květnu roku 1968 pak proběhla ustavující schůze v kině, která zvolila nové představitele MO ČSL ve Valašské Bystřici, předsedou se stal Jaroslav Pavela, č.p. 375.

Navzdory počínající a poté probíhající normalizaci byli lidovci ve Valašské Bystřici velmi aktivní. V roce 1969 uspořádali po 20 letech tradiční ples, který se poté konal téměř každý rok. Zúčastnili se manifestačních cyrilometodějských oslav na Radhošti, uspořádali zájezdy na Velehrad, do Buchlova a do Luhačovic. Byla navázána družba s MO ČSL ze Šenova. V letech 1970-71 uspořádali sbírku na nové zvony do našeho farního kostela. V roce 1973 se pak členové MO ČSL rozhodli secvičit a předvést pásmo dožínkových slavností, tak jak je slavívali naši předkové na počátku 20. století. Tyto dožínky měly obrovský úspěch. V roce 1974 byl uspořádán první Končinový bál, na kterém vystupovali účinkující z dožínkové slavnosti.

Rok 1975 přinesl změnu předsedy MO ČSL, Jaroslav Pavela odstoupil ze zdravotních důvodů a novým předsedou byl zvolen Cyril Cáb. V roce 1976 má místní členská základna 150 členů. V roce 1977 se stal novým předsedou Josef Pastorek, č. p. 371. V roce 1981 byl zvolen novým předsedou Josef Volek, v tomto roce měla místní lidová strana 94 členů. V roce 1983 započala družba s MO ve Vidči, byl uspořádán končinový ples a v letech 1983-84 členové MO opravili kapličku u školy.

70. a 80. léta se nesla ve znamení pořádání plesů, zájezdů, folklorních aktivit a dobrovolnické činnosti, nic jiného ani nebylo vládnoucím komunistickým režimem umožněno.

Pokud vás zajímá historie podrobněji, přečtěte si článek Historie ČSL ve Valašské Bystřici, který v roce 2019 zpracovala Marie Hruškovská ke 100. výročí založení ČSL. Také je možné si stáhnout prezentaci ke stejnému tématu.

 

Na doplnění historie po roce 1989 se pracuje.